Blog

Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik sigara kullanmaya teşebbüs eden her kişi, mutlaka zararı olup olmadığını bilmek ister. Elbette bunu düşünürken sigaradan daha az zararlı olacağını unutabiliriz. Ne kadar araştırısanız araştırın elektronik sigaranın zararları hakkında çok bilgi yoktur. Bunun nedeni zararı verecek olan cihaz değil içindeki likit ile alakalıdır. Detaylara aşağıda anlattık.  Herkses esigara kullanmayı düşünürken, sigaradan daha sağlıklı bir yöntem bulmaya çalışır. Çünkü insanlar sigarayı hayatlarından kolayca çıkaramadıkları için bir çok arayışa girerler. Dünya da sigarayı bıraktırma ürünleri satışı yapılan bir sektörün doğuşu da buna paralel devam eder.

Elektronik sigara teknik olarak zarar vermez. Zararı veren içindeki likittir. Her likit zarar verir mi? Vermeyeni ya da çok az vereni var. Peki likitin zararını nasıl anlayabilirsiniz? Her şeyden önce markası ve içeriği belli olan likit kullanın. Seçim yaparken de nikotin oranını yüksekten düşüğe doğru kullanacak biçimde ayarlayın. Alıştıktan sonra da sıfır nikotinli kullanarak en az zararla kullanmış olursunuz.

Elektronik Sigara Belgeseli (BBC)

Elektronik Sigaranın Zararları Hakkında Yapılan Bilimsel Araştırmalar

FDA (Food and Drug Administration) Tarafından Yapılan Araştırma

Uluslararası sağlık kuruşu olan FDA tarafından 2009 yılında piyasada yer alan iki firmaya ait 18 çeşit elektronik sigaranın likiti incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda elde edilen veriler şu şekildedir:

 • Kanserojen olduğu bilinen ve tütünde de yer alan nitrosamine’leri içerdikleri örneklerin yarısında görülmüştür.
 • İnsanlar için toksik olduğu bilinen dietilen glikol %1 oranında saptanmıştır.
 • Çoğu örnekte tütünde de yer alan ve insan sağlığına zararlı olduğu daha önce ispatlanmış olan anabasine, myosmine ve beta nikotryine tespit edilmiş olup bu maddeler ekshale edilen (soluk havasındaki) buharda gösterilememiştir.
 • Nikotin içermediği belirtilen örneklerin hepsinde düşük seviyede de olsa nikotin tespit edilmiştir.
 • Nikotin içeren ve içerdiği miktarlar üzerindeki etiketlerde aynı olarak yazan örneklerin hepsinde 26.8-4.2 mcg/100mL puff arasında değişen değerlerde nikotin tespit edilmiştir.

Ayrıca FDA dışında yapılan çeşitli çalışmalarda formaldehit, keton, cıva, tetrametilpirazin gibi bir takım sağlığa zararlı olabilecek kimyasalların tütün dumanına kıyasla anlamlı derecede az da olsa bulunduğu gösterilmiş, bu düşük dozların sağlık riski oluşturmayacağı üzerinde durulmuştur. FDA tarafından bu araştırmalar sonunda bazı esigara likitlerinin gösterildiği gibi masum olmadığı ve bu konuda yapılan sağlık uyarılarının yetersiz olduğu raporlanmıştır (Temmuz 2009). Elektronik sigaralar birliği ve birtakım sağlık yayın ve araştırmacıları tarafından FDA’in bu bulguları her ne kadar eleştirilere maruz kalmış olsa da bu cihazlar konusundaki sağlık endişelerinin artmasına yol açmıştır. Karşıt görüşü savunan araştırmacılar tarafından likitlerde yer alan zararlı maddelerin konsantrasyonlarının insan sağlığına zararlı olacak değerlerin 1/1000.000’I kadar düşük olduğu, bu nedenle zararlı olduklarının söylenemeyeceği belirtilmiştir.

Amerika Toplum Sağlığı Hekimleri Birliği (AAPHP) Tarafından Yapılan Araştırma

Nisan 2010 tarihinde AAPHP tarafından e-sigaraların tütün kullanıcısı olan yetişkinlere verilmesinde sakınca olmadığı belirtilerek, bu şekilde 4-8 milyon yetişkinin hayatının sigara kullanımına bağlı oluşabilecek hastalıkların önlenmesiyle kurtarılabileceği söylenmiştir. Ancak bu cihazların FDA tarafından tekrar sınıflandırma düzenlemesine gidilerek ilaç/cihaz kombinasyonu yerine tütün ürünleri sınıfına dahil edilmesi gerektiği de belirtilmiş ve bu cihazların küçüklere satılmasına da karşı oldukları vurgulanmıştır.

Kanada Sağlık Ajansı Tarafından Yapılan Araştırma

Mart 2009 tarihinde Kanada Sağlık Ajansı tarafından e-sigara likitlerinin geleneksel tütün ürünlerinin daha güvenli bir formu olarak piyasaya sunulmuş olmalarına karşın nikotin zehirlenmesine yol açma veya nikotin bağımlılığını tetikleme gibi olumsuz etkilere yol açabilecekleri raporlanmıştır.

Sonuç

Yukarıda bahsedildiği gibi elektronik sigaranın zararları sağlıksal olarak değerlendirilmediği, cihazın içine konulan likit ile ilgili riskler olduğu belirtilmiştir. Bu sebepten elektronik sigara likit ürünleri alırken, bitkisel, sertifikalı ve bilinen markaları tercih etmenizi öneriyoruz. Kullanım amacının keyif değil, bırakmaya yönelik olması, 2 veya 3 ay gibi bir zamanda nikotin seviyesi düşürülerek planlı bir şekilde elektronik sigarayı da bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

29 thoughts on “Elektronik Sigaranın Zararları

 1. Didar Tırpan dedi ki:

  Bugün sipariş verdim kalem tipi cihaz için zaman ulaşır acaba

  1. ceyda dedi ki:

   2 iş günü içinde sizde olur

 2. Hasam dedi ki:

  Ben keyfi olarak kullanmak istiyorum ama zararsız olmak şartıyla. Böyle zararsız kullananileceğim bir likit türü varmıdır??

  1. duygu1 dedi ki:

   o mg olan likitlerden kullanabilirsiniz. rainbow marka likitlerimiz meyve aromalıdır. oradan seçim yapabilirsiniz

 3. Gürcan dedi ki:

  Ciğer çekim yapmak istemiyorum.
  Smoke ailen 220 Watt var.
  Sigara içim için atomizer ne önerirsiniz.

  1. ceyda dedi ki:

   Aspire Naitilus 2

 4. eray35sener dedi ki:

  Siteden alinan urunler siparis verildikten kac gun sonra elime ulasir

  1. ceyda dedi ki:

   1 gün

 5. ihsan dedi ki:

  uzun yıllar sigara kullandım, hiç bırakmayı düşünmüyordum ancak kokusu artık rahatsız etmeye başladığında elektronik sigara ile sigarayı bıraktım. bir seneyi aşkındır sigara kullanmıyorum elektronik sigara kullanıyorum. duyduğum kadarı ile üretiminde ”gliserin” kullanılmayan likit de varmış. bu doğrumu dur ve sizde bulunuyor mu? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim…

  1. ceyda dedi ki:

   Gliserin değil, propilen glikol kullanılmayan likit var. Kendin yap kategorisinden pg içermeyen nbase alarak kullanabilirsiniz.

 6. sigarayı e sigarayla bıraktım ve 30 mg 60günde kullanıyorum oda dumanı görüp tatmin oluyorum

 7. kağan dedi ki:

  merhaba site olarak kaliteli ürünlerin yer aldığını biliyorum, ancak sertifakaları olan ürünlerin sertifikalarını da sizi tercih eden müşterilerinizle paylaşmanız şeffaflık açısından iyi olacaktır diye düşünüyorum,,, binlerce çeşit marka likitin olduğunu baz aldığımızda sertifikalı en doğal ve en iyi gösterdiğiniz yada önerdiğiniz likit markaları hangileridir? teşekkürler

  1. ceyda dedi ki:

   King, dinner lady, one hit wonder ve alt serileri bu konuda en hassas ve güvenilir firmalardır.

 8. Mehmet kilinc dedi ki:

  2 ay kullandim. Boynumda beyaz lekeler cikti. Cilde zararli birtakim toksinler barindiriyor. Ayni durumu yasayan var mi?

  1. ceyda dedi ki:

   Çözüm basit aslında biraz araştırma yapmak yeterli. Likit içindeki propilen glikol maddesi bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar yapabilir. Bunun çözümü propilen glikol içermeyen likit kullanmaktır. Likitlerin üzerinde 80/20 veya 70/30 gibi ibareler vardır. Buradaki 20 ve 30 propilen glikolu temsil eder. %100 bitkisel gliserin likit kullandığınızda sorun yaşamayacaksınız. Ayrıca sakın kalitesiz ve içeriği belli olmayan likit kullanmayın.

 9. che dedi ki:

  Vaporesso NEBULA üstüne yoktur.

 10. ahmet dedi ki:

  gerçkten de bıraktrıyo ama size tek tavsiyem joyetech almayın ürün kalitesiz ağza sürekli atıyor aşırı ısınıyor patlıyacak dereceye geliyo

  1. Salih dedi ki:

   Joyetech kalitesiz derken hangisini kullandın bende joyetech cuboıd 150W kullanıyorum üstüne makine tanımıyorum

 11. Çiğdem dedi ki:

  Sigarayı bırakmakmak isteyenler için süper ürün

 12. Necat Çetinceviz dedi ki:

  Merhaba. 30 yıldır sigara içiyordum. Daha önce kalitesiz likit yüzünden ara verdiğim elektronik sigara 1.5 ay önce tekrar başladım. Likiti evde kendim yapıyorum. Böylece hem maddi olarak hem de ağız tadımı değiştirmeden sigarayı günde 3 e indirdim. Bir anda bırakmayayım diyerek 3 tane içiyorum ama hiç birini sigara içmem lazım diyerek içmiyorum yani her an bırakıp içmeme kararını vermek elimde artık. Şu an yeni chazımı bekliyorum o geldiği an bırakmayı düşünüyorum. Zararı varsa bile sigara ile kıyaslandığında devede kulak. Özellikle likit kendiniz hazırlarsanız bence zarar riski çok çok düşüyor. Kendinize bir iyilik yapıp başlayın elektronik sigaraya.Sigara içmeyenler aklından bile geçirmesin kullanmayı 🙂

 13. ali göktaş dedi ki:

  merhabalar ben günde 2 paket ağır adıyaman tütünü içiyordum 1 saat içmediğimde kendimi kaybediyordum bi arkadaşımda gördüğüm elektronik sigara satın almaya karar verdim 49 gün oldu nefes darlığı balgam öksürük sinir sitres allahıma şükürler olsun hiç birşey kalmadı bu zararlı diyen arkadaşlar sigara firmalarının zararları çok ve kendi adamları veya onlardan para karşılığı fetva veriyorlar kedi uzanamadığı ciğere mındar dermiş bunlarda nikotin ve aroma var zifir katran yok sigaraya göre maliyetleri düşük likit ve atomizer aylık 150 lira tutsa yine kardayız onlara inanmayın benim gibi günde 2 paket ağır adıyaman tütünü içen de varsa iradesine bağlı bırakacak allahın izniyle

  1. Hakan dedi ki:

   Selam dostum kendin likit nasil yapiyirsun.? Banada tavdiye edrrmisin elektronik sigara bende kokusundsn rahatsiz oluyorum evdede tartismalar oluyor herzaman..
   Bu konuda tavsiye edermisiniz ve hilgilendirirsen sevinirim

   1. taner çetin dedi ki:

    1 tane 80/20 nbase al, nikotin seviyeni isteğine göre seç. 1 tane de aroma al 10ml, ikisini birbirine karıştır en az 3 gün beklet, her gün bir iki defa çalkala ve kullan hepsi bu. https://iyibuhar.org/evyap/

 14. cihan dedi ki:

  yaklaşık 2 aydır eleaf istick pico kullanıyorum likitimi de kendim yapıyorum 1 tane bile agzıma sigara koymadım. şiddetle tavsiye ederim ne agız kokusu ne üst baş kokusu diş sararması hiç birşey kalmadı hatta yanında cebinde kalan para da cabası.
  aşırı tüketimden kaçının mesela günde 4 veya 5 ml likiti geçmeyin bu oran yani (0.6 mg nikotinli likit) 1 paket sigarada ki nikotin miktarına eşdeger oluyor.
  tavsiyem 0.9 mg nikotinliyle başlayıp yavas yavaş düşürmeniz.
  ve bir diğer konu boğaz kurulugu ve faranjit olmamanız için suyu bol içmeye çalışın. böylelikle aromadan dolayı böbrekler deki riski de ortadan kaldırmış olursunuz.
  son olarak hazır coil kullananlar 15 günü geçirmesinler bir süre sonra degiştirmediginiz coiller yüzünden vücuda agır metal yüklemesi yapılıyor. ha bunun da çaresi var 😀 bol miktarda mandalin tüketin.
  Herkese bol buharlamalar..

  1. Sabri dedi ki:

   Merhaba cihan bey. Likiti kendiniz nasıl yapıyorsunuz

   1. ceyda dedi ki:

    sitemizden nbase ve aroma alarak sizde kendiniz yapabilirsiniz https://iyibuhar.org/evyap/

  2. Harun dedi ki:

   Kesinlikle tavsiye ederim.Ben 2 aydir kullaniyorum.gunde 1.5 paket parlament iciyordum bir 30 ml lik likit.20 gun gidiyor.Tek sorun var .8 kilo aldim….??

  3. Erdal dedi ki:

   Merhaba yapmış olduğunuz likit den banada yolluyabilirseniz sevinirim bırakmak için aldım fakat çok kötü markalar var iyisini bulamıyorum 05359600308 tarif yada verin ben hazırlayayım

   1. Ceyda dedi ki:

    Erdal bey King marka likitleri kullanmanızı tavsiye ederim. Sitemizde mevcut. İsterseniz kendinizde nbase ve aroma alıp evde yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.